Zielony Salon – przepis na ekologiczną markę

Światowe fryzjerstwo podąża za trendem zrównoważonego rozwoju i ekologii. Świadczy o tym ogromna popularność wśród sław i celebrytów takich miejsc jak A-List Salon w Los Angeles czy Hale Organic Salon w Nowym Jorku. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Społeczeństwo dojrzewa do odpowiedzialności ekologicznej i chce dbać o zasoby przyrody Matki Ziemi. Spędzając chwilę relaksu w salonie fryzjerskim chcemy odprężenia, którą w naturalny sposób zapewnia przyroda i zieleń, tak deficytowa w dużych, betonowych metropoliach.

Tradycyjne fryzjerstwo jest mało ekologiczne. Salony fryzjerskie każdego dnia zużywają wodę i energię elektryczną oraz produkują dużo odpadów. Istnieje mnóstwo sposobów, by znacznie zmniejszyć wpływ salonu na środowisko, a co za tym idzie poprawić perspektywę lepszego życia wszystkich mieszkańców Ziemi dziś i w przyszłości.

Na wstępie warto przeanalizować wystrój salonu. Czy meble i dekoracje są wykonane z naturalnych, surowych materiałów, które pozyskiwano lokalnie? Jeśli planujemy przemeblowanie w salonie warto o to zadbać, ponieważ w ten sposób miejsce zyska ekologiczny charakter a emisję CO2, pochodzącą z transportu wyposażenia, zredukujemy do minimum.

Skoro o atmosferze mowa… . Warto zwrócić uwagę na jakość powietrza w salonie. Niestety z racji używanych chemicznych preparatów w większości salonów panuje stosunkowo wysokie stężenie amoniaku i formaldehydu – toksycznych substancji, negatywnie wpływających na samopoczucie i zdrowie. Możemy skutecznie je usunąć, wprowadzając do salonu gatunki roślin doniczkowych, które mają zwiększoną zdolność pochłaniania toksyn. Dodatkowo obecność roślin sprawi, że salon w naturalny sposób uzyska „dziki’ charakter.

Dążąc do optymalizacji ekologicznej salonu niezwykle ważnym aspektem jest minimalizacja zużycia prądu i wody. Szczególną uwagę warto zwrócić na oświetlenie. Salon powinien maksymalnie wykorzystywać światło naturalne, które nie tylko jest ekologiczne ale również najlepsze do analizy koloru włosów. W tym celu warto utrzymywać w czystości szyby, świetliki i witryny salonu. Wszystkie żarówki w salonie powinny być energooszczędne i oznaczone skrótem CLF(Compact Fluorescent Lights). Żywotność żarówek tego typu jest 10 razy dłuższa od tradycyjnych, dodatkowo wykorzystują one 66% mniej energii. Oszczędność zasobu wody uzyskamy reperując cieknące krany oraz montując reduktor przepływu i perlator w kranie. Ta inwestycja zwróci się niemal natychmiast. Oszczędność wody w tym przypadku sięga aż 50%.

To tylko niewielka część z szeregu możliwości, jakie może wprowadzać proekologiczny salon. Te i inne sposoby optymalizacji ekologicznej wdraża program Zielony Salon. Jego celem jest redukcja generowanych odpadów, nadmiernego zużycia prądu i wody oraz kreowanie zielonej marki salonów fryzjerskich. Zielony Salon to pierwsza inicjatywa, rozwiązująca w sposób kompleksowy problemy ekologiczne, oferując program doradztwa i wdrażając konkretne rozwiązania, których skutkiem jest zrównoważony, przyjazny środowisku i odpowiedziany społecznie rozwój salonów.


Włącz swój salon do programu już dziś, rejestrując się na TEJ stronie
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ, a tu znajdziecie wydarzenie FB

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress