Sztuka Weekendowego wypoczynku

Nie wiem czy nasi czytelnicy pamiętają jeszcze czasy, kiedy w Polsce jedynym wolny dniem w tygodniu była niedziela. Tak, ciężko w to uwierzyć, ale tak właśnie to kiedyś wyglądało… Dopiero w latach 80-tych powoli następował proces „weekendyzacji” polskich realiów, stopniowo wprowadzano coraz więcej wolnych sobót, aż w konsekwencji doprowadziło to do wprowadzenia pełnych 2 dni wolnych od szkoły i pracy.

Z jednej strony to musiało być chyba okrutne, aby tak „wykorzystywać” ludzi i nie dawać im wolnych sobót…? Wcale nie do końca tak było – musimy uwzględnić, że w PRL-u nie pracowało się pod taką presją jak dziś. Nikt się nie stresował, bo wszyscy mieli zapewnioną pracę a normy wydajności nie były w ogóle wyśrubowane. A do tego rygorystycznie przestrzegano, aby nie robić tzw. nadgodzin. W konsekwencji nie wychodziło się z pracy zbyt zmęczonym. Jednocześnie znacznie zdrowsze było jedzenie, bardziej wartościowe i bogate w składniki odżywcze – dlatego ludzie mieli więcej energii i szybciej się regenerowali. Więc odpoczynek w postaci 1 dnia czyli niedzieli był w tamtych czasach zupełnie wystarczający. Nie można jednak tej sytuacji porównać do dzisiejszych stresujących warunków życia i pracy. Co więc robić?

I wtedy Bóg zesłał WEEKEND

Dziś tempo życia i stres zawodowy są tak wysokie, że potrzebujemy znacznie więcej odpoczynku, aby się regenerować. Człowiek nie po to żyje, aby pracować. Pracuje się po to, żeby żyć. Praca jest ważną częścią życia, jednak jeśli pracujemy w takim tempie jak dziś się wymaga – to bardzo łatwo przekraczamy granicę wytrzymałości organizmu. Zauważyliście dziwną zależność? Pracodawcy wymagają od nas coraz więcej, sami wymagamy od siebie coraz więcej w pracy – a w jaki sposób mamy tę efektywność osiągnąć? Skoro mamy coraz gorszej jakości jedzenie, przez to coraz mniej energii? To oczywisty konflikt. Szwankuje nam w związku z tym zarówno ciało jak i psychika.

Stress = Ilość zadań / ilość energii życiowej

Nieustannie rośnie nam ilość zadań a spada ilość energii i wówczas pojawia się stres. Praca i obowiązki bardzo zużywają naszą energię. Dlatego pojawia się oczywista potrzeba „ładowania akumulatorów”. Jak Polacy odpoczywają? Klasyczny sposób – to odpoczynek po pracy przed telewizorem przy szklaneczce piwa. To nie jest żaden odpoczynek! To tylko chwilowe „zabicie” stresu – aby nie myśleć o nim, przełączamy się na odbiór pozwalając się „zalać i znieczulić” przez bodźce płynące z telewizora. Ale po takim seansie tak naprawdę wychodzimy jeszcze bardziej zmęczeni.

Większość Polaków nie potrafi odpoczywać. Najczęściej po prostu żyjemy ciągle marzeniami o odpoczynku na urlopie. Przepraszam, ale to absurd, aby liczyć tylko na to, że odpoczniemy podczas urlopu! Ilość obowiązków zawodowych i życiowych obciążających przeciętnego Polaka od czasów PRL-u wzrosła kilkadziesiąt razy – natomiast ilość urlopu w roku (26 dni) właściwie się nie zmieniła. Więc odpoczynek 2–3 razy w roku podczas wyjazdu urlopowego jest zupełnie niewystarczający. Przez to doprowadzamy się do stanu wielkiego przemęczenia, w którym szybki odpoczynek jest już bardzo trudny lub prawie niemożliwy.

Wszyscy to znamy – jeśli przyjeżdżamy na urlop wycieńczeni – to przez pierwsze dni powoli puszczają nam nagromadzone napięcia i stres. To trwa ok. tygodnia, aż wreszcie zaczynamy się czuć trochę lepiej. W drugim tygodniu dopiero trochę odpoczywamy, ale za chwilę uruchamia się w nas poczucie winy, nawyk stresu wraca do nas i myślimy głównie o tym co wydarzy się po tak długiej nieobecności w pracy. I ostatecznie wracamy nawet z urlopu zmęczeni.

Wiele osób tak właśnie mówi, że potrzebują odpoczynku po urlopie. Jednak jest jedno dobre wyjście. Można nauczyć się sztuki weekendowego wypoczynku. Bo rzeczywiście mądre wykorzystanie ponad 100 dni wolnych w weekendy stanowi najlepszą bazę do dobrego samopoczucia. Ale trzeba wiedzieć jak to robić.


Zmień otoczenie i ludzi z którym przebywasz.
Najbardziej męczy nas codzienność – poprzez te swoje powtarzalne, schematyczne doświadczenia. Zmień to, wyrwij się choć na chwilę z „zaklętego kręgu” w którym żyjesz w ciągu tygodnia.

Bądź blisko natury.
Jesteśmy nieodłączną częścią natury i tylko ona nas prawdziwie renegeneruje.

Zrób sobie elektroniczny detox.
Jeśli tylko jest to możliwe, na wyjeździe weekendowym ogranicz kontakt z mediami elektronicznymi.

Odpoczynek to zmiana rodzaju zajęcia.
Jeśli pracujesz intelektualnie, przełącz się w dużym stopniu na aktywność fizyczną.

Zatrzymaj umysł.
Za wszelką cenę potrzebujemy opanować jakieś skuteczne sposoby wyciszania umysłu podczas weekendowego wypoczynku.

Większość ludzi w Polsce mieszka w miastach. Dlatego najlepiej na weekendy po prostu wyjeżdżać w wiejskie okolice. Polska to niesamowicie piękny kraj, w którym cudów natury nie brakuje. Wiele osób marzy o tzw. działce lub letniej rezydencji, w której mogliby tak właśnie wypoczywać. Niektórym te marzenia się spełniają. Większość z nas jednak nie decyduje się na taki wydatek jak zakup „daczy”. Posiadanie stałej rezydencji weekendowej ma też minusy – jeździmy ciągle w to samo miejsce w trakcie weekendu – bo skoro już jest, to przecież „musimy” z niego korzystać a to nas dalej ogranicza. Dla zdrowia psychicznego chyba lepiej jednak jest zmieniać miejsca swoich weekendowych wypadów.


Autor: Krzysztof Mencel. Coach zdrowia. Znawca naturalnych terapii zdrowotnych i tak zwanej medycyny stylu życia. „Poszukiwacz zdrowia” czyli autor wielu artykułów o zdrowiu, w których porusza najciekawsze metody prozdrowotne z całego świata. Pasjonat psychosomatyki i medycyny kwantowej. Redaktor magazynu Estilo – promującego holistyczną drogę do zdrowia, która wiedzie poprzez aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, a także poprzez pracę ze świadomością. Certyfikowany trener technik rozwoju osobistego, medytacji i stress management. Od ponad 20 lat doskonali wiedzę o życiu poszukując praktycznych rozwiązań jak połączyć stresującą pracę zawodową z dużą rodziną i zdrowym stylem życia.

Więcej artykułów przeczytacie w wersji drukowanej magazynu, do kupienia w naszym sklepie internetowym, zapraszamy również na FB E!stilo gdzie znajdziecie więcej informacji na temat Ekologicznego Magazynu E!stilo Magazine oraz zdrowego i naturalnego sposobu życia

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress