Świadomość dla zdrowia i szczęścia

Świadomość definiowana jest jako stan przytomności i reakcji na nasze otoczenie. W złożonym ludzkim systemie świadomość jest dostarczana przez duszę. Mamy wiele informacji o fizycznych funkcjach ciała. Współczesna nauka dokonała szczegółowych badań ciała fizycznego i jego funkcji nawet do minimalnych poziomów DNA i genów. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań klinicznych dotyczących umysłu i emocji. Stwierdzono, że umysł i emocje odgrywają ważną rolę w zdrowiu i szczęściu osoby. Współczesna nauka dowiodła związek między umysłem a zdrowiem, ale wciąż brakuje koncepcji świadomości i duszy. Niezależnie od odkryć współczesnej nauki, wszyscy wiemy, że człowiek jest złożoną istotą składającą się przede wszystkim z ciała, umysłu i duszy (świadomości). Ajurweda, starożytna wiedza z Indii, opisuje szczegółowo ludzki system.

Ajurweda to wiedza o ludziach, opisująca proste metody poznawania ciała, umysłu i duszy oraz utrzymywania ich w zdrowiu i radości. W naszych poszukiwaniach szczęścia, zdrowia, pokoju i miłości znaleźliśmy więcej chorób, niepokojących stanów psychicznych, nieszczęścia i samotności. Oznacza to, że kierujemy się w niewłaściwym kierunku lub czegoś nam brakuje. Zdrowie to nie tylko brak symptomów czy fizyczny dyskomfort. Ajurweda definiuje zdrowie jako całkowity stan równowagi ciała, umysłu i duszy. Dlatego świadomość jest ważną
częścią naszego zdrowia.

Starożytne indyjskie pisma i nauki, w tym Ajurwedy, uczą nas, jak prowadzić szczęśliwe i udane życie. Leczenie chorób nie polega jedynie na tłumieniu objawów poprzez podawanie leków. Leczenie ajurwedyczne obejmuje ukojenie umysłu i umożliwienie pacjentowi urzeczywistnienia „prawdziwego ja”. Odbywa się to poprzez wykonywanie pewnych praktyk i praktykowanie yogi. Naukowcy współcześni uznali te starożytne zalecenia za istotne nawet w dzisiejszych czasach, kiedy życie tak bardzo zmieniło i ciągle postępuje. Według Ajurwedy mamy trzy poziomy świadomości – zmysłowy (ciało), emocjonalny (umysł) i duchowy (dusza). Zdrowie i szczęście obejmuje karmienie nie tylko naszego ciała i umysłu dobrym jedzeniem i edukacją, ale także karmienie naszych dusz prawością i boskim oświeceniem.

Dusza, jest odpowiedzialna za zapewnienie życia i świadomości ciału i umysłowi. W nowoczesnych metodach leczenia skupiamy się wyłącznie na poprawie stanu ciała i umysłu. W naszym dążeniu do zdobywania bogactw i przyjemności cielesnych, a nawet do zdobywania formalnej edukacji, staramy się jak najlepiej wyżywić nasze ciało i umysł. Ale zapominamy o karmieniu jednego bardzo ważnego aspektu naszej istoty – duszy. Ciało może być wzięte za samochód, w którym dusza (ty) jeździ, a umysł jest rodzajem mostu (kierownicy) łączącego te dwa elementy. Jeśli nadal będziemy uzupełniać samochód paliwem najwyższej jakości, ale rozmontujemy kierownicę, co zrobi samochód bez kierowcy? Samochód nie dotrze do celu. Jesteśmy w podobnym stanie. Dbając o ciało i umysł zapominamy o karmieniu duszy. Jesteśmy duszami i wszyscy musimy się odpowiednio odżywiać się, aby osiągnąć zdrowie i szczęście.
 


Kiedy karmimy duszę, czujemy się szczęśliwi, zdrowi i zadowoleni. Pozwól, że ci podpowiem, jak karmić swoją duszę za pomocą poniższej ilustracji:

Czy pamiętasz moment, w czasie którego pomagałeś niewidomemu przejść przez ulicę, kiedy się śpieszyłeś? Lub, kiedy oddałeś jałmużnę na cele charytatywne komuś, kto był w potrzebie, aczkolwiek sam miałeś tylko kilka monet w kieszeni? Czy pamiętasz czas, kiedy pracowałeś społecznie w palącym słońcu, kiedy byłeś zmęczony i planowałeś odpocząć w cieniu? Czy nie było tak, że zrobiłeś coś w sprzecznych okolicznościach nie spodziewając się niczego w zamian i poczułeś się zupełnie inaczej? Szczęśliwy i zadowolony! To dlatego, że były to przypadki, w których nakarmiłeś swoją duszę.


 

Dzisiaj większość ludzi cierpi we własnym ciele, ale podstawowa przyczyna choroby leży gdzieś poza ciałem. W mojej praktyce widzę pacjentów cierpiących z powodu bólu, ale wyniki wszystkich badań są normalne. To wskazuje, że fizyczne objawy są przejawem braku równowagi na subtelnym poziomie. Podczas gdy współczesna nauka musi dopiero odkryć tajemnice ludzkiej istoty poza ciałem, Ajurweda wyjaśniła, że ​​zdrowie jest połączeniem równowagi w ciele, zrelaksowanego umysłu, czystych zmysłów, pozytywnych emocji, dobrych relacji, zadowolonej duszy i świadomości.

Jednym ważnym aspektem zwiększania świadomości i wzbogacania świadomości jest Sattva. Sattva oznacza czystość i świeżość. Świeże, naturalne, ekologiczne i wegetariańskie pokarmy zwiększają Sattva, więc staraj się włączyć je do swojej diety. Należy unikać żywności w puszkach, artykułów żywnościowych staroświeckich (resztki), żywności przetworzonej, żywności zawierającej chemikalia / konserwanty, smażonych w głębokim tłuszczu i mocno przyprawionych, niezdrowych potraw i mięsa itd., Wszystkie wymienione potrawy zwiększają ilość radżasów i tamasów. Ponadto należy unikać środków pobudzających, takich jak kofeina (kawa, czarna herbata), alkohol, palenie tytoniu, napoje gazowane i narkotyki.

To, co oglądamy, słyszymy, wąchamy i myślimy, wpływa również na umysł. Uważaj więc na muzykę, którą oglądasz, na programy telewizyjne, które oglądasz, i myśli, które wkładaszwswój umysł. Wybierz muzykę kojącą (klasyczną, duchową), oglądaj programy, które Cię relaksują (historia, kultura, humor itp.). Używaj kojących aromatów i myśl pozytywnie. Wzmocnią one także Sattva, która dodatkowo wzbogaci świadomą energię osoby. Cieszmy się tą wspaniałą możliwością (zwaną życiem), aby zrobić coś dobrego i pozytywnego. Żyjmy z miłością, pomagajmy sobie wzajemnie i róbmy coś konstruktywnego. Zacznij już dziś – jedz w sposób zgodny z Sattva, żyj stylem życia Sattva i myśl odzwierciedlając naukę Sattva, a będziesz w stanie poczuć różnicę w Twoim zdrowiu i szczęściu.

Podczas leczenia ajurwedyjski lekarz próbuje zainspirować pacjenta do przebudzenia na wyższy poziom świadomości poprzez oczyszczanie ciała i umysłu. Świadomość osoby ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie.


AUTOR: Dr Partap Chauhan, jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie ajurwedy, praktykującym lekarzem ajurwedyjskim, autorem książek i wykładowcą. Twórca i dyrektor Instytutu Jiva Ayurveda w Faridabad, Indie, współzałożyciel kilkunastu klinik ajurwedyjskich, pionier w stosowaniu nowoczesnych technologii w starożytnych naukach Ajurwedy. Założył pierwsze na świecie Ajurwedyjskie Centrum Telemedycyny, gdzie obecnie 150 lekarzy udziela ponad 3.000 konsultacji zdrowotnych dziennie. W Indiach jego programy telewizyjne o zdrowiu ogląda ponad 50 milionów ludzi. Dr Chauhan popularyzuje Ajurwedę na świecie – od 1992 roku prowadzi konsultacje, warsztaty i wykłady w ponad 50 krajach. Przez wiele lat prowadził rubrykę o ajurwedyjskich metodach leczenia w magazynie „Zwierciadło”, od ponad 10 lat przyjeżdża do Polski z wykładami i szkoli konsultantów ajurwedyjskich.Więcej artykułów przeczytacie w wersji drukowanej magazynu, do kupienia w naszym sklepie internetowym, zapraszamy również na FB E!stilo gdzie znajdziecie więcej informacji na temat Ekologicznego Magazynu E!stilo Magazine oraz zdrowego i naturalnego sposobu życia


 
 
 
 
 

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress