“Jak wychować zdrowe dziecko” – wywiad z Autorką książki

“Jak wychować zdrowe dziecko” to poradnik odpowiadający na pytania spędzający sen z powiek przyszłych i młodych rodziców. Joanna Dronka-Skrzypczak napisała wyjątkową książkę, dzięki której dowiesz się, co już dziś możesz zrobić, aby twoje dziecko mniej chorowało i prawidłowo się rozwijało. Dzięki lekturze Jak wychować zdrowe dziecko poznasz kluczowe momenty w rozwoju dziecka i nauczysz się, co robić, aby uniknąć błędów. Każdy punkt tego projektu to niewielka zmiana w codziennej pielęgnacji i żywieniu dziecka, aby później cieszyć się jego zdrowym, dorosłym życiem. Zapraszamy na wywiad z autorką poradnika w którym zdradza, co zainspirowało ją do napisania tej książki, w jaki sposób usystematyzowała tę ogromną ilość wiedzy i czego możemy spodziewać się po tej pozycji?


 

Dlaczego warto sięgnąć po Twoją książkę?

Książka “Jak wychować zdrowe dziecko” nie jest typowym poradnikiem. To raczej kompendium informacji na temat działań profilaktycznych, które każdy rodzic może wdrażać w codziennym życiu. Rodzice bardzo często poszukują odpowiedzi na pytania, w jaki sposób pomóc dziecku, dopiero gdy już pojawią się problemy: wady postawy, choroby metaboliczne, nadwaga itd. Książka ma za zadanie pokazać co zrobić, żeby nie dopuścić do powstania poważnych chorób cywilizacyjnych. Wbrew pozorom ilość narzędzi, jakimi dysponują rodzice, jest bardzo duża. Muszą tylko wiedzieć, jak je zastosować.

Napisałam książkę, która opiera się na wiedzy specjalistów z różnych dziedzin: dietetyków, fizjoterapeutów, mikrobiologów. Połączyłam to ze swoim doświadczeniem jako mamy oraz historiami innych rodziców, które miałam okazję poznać podczas mojej pracy zawodowej. Dzięki takiemu podejściu książka nie jest tylko zbiorem teorii, ale przede wszystkim porad praktycznych.

 

Z jakimi, Twoim zdaniem, największymi problemami borykają się młodzi rodzice?

Według mnie jest nim utrudniony dostęp do rzetelnych informacji. To paradoks, ponieważ obecnie rodzic jest ze wszystkich stron wręcz zalewany poradami na temat tego, jak postępować z dzieckiem, żeby było zdrowe, mądre i szczęśliwe. Internet to jednocześnie dobrodziejstwo, jak i ogromne zagrożenie. Informacje przekazywane na forach czy portalach mogą być bardzo cenne, ale również zupełnie błędne. Dotyczy to także wiedzy z dziedziny medycyny, dietetyki czy rozwoju ruchowego.

Przykładem może być suplementacja. Rodzic może wyszukać mnóstwo informacji na temat tego, co i jak podawać dziecku, jednak często nie potrafi sam zweryfikować, ile są one warte. W konsekwencji spotykam dzieci, które przyjmują wiele niepotrzebnych suplementów, i takie, które nie przyjmują nawet witaminy D. Rodzice mają wiele pytań. Jak rozszerzać dietę? Co podawać jako przekąski? Jak nie dopuścić do rozwoju płaskostopia? Szukają informacji i zarzucani są lawiną niesprawdzonych, wykluczających się porad. Dlatego napisałam książkę, która pomaga te tematy uporządkować.

 

Dlaczego w ogóle zdecydowałaś się na jej napisanie?

Przede wszystkim zainspirowały mnie rozmowy z rodzicami i specjalistami, z którymi współpracuję. Wspólnie zauważyliśmy, że właściwie nie ma na rynku książki, która mówi o profilaktyce zdrowia. Jest wiele takich, w których radzi się, jak pomóc dzieciom z problemami. Jest też sporo pozycji na temat żywienia. Brakowało jednak książki, która traktuje profilaktykę kompleksowo.

Podstawą zachowania zdrowia dziecka jest bowiem nie tylko żywienie, ale także prawidłowy rozwój motoryczny. O ile świadomość na temat znaczenia odżywiania rośnie, o tyle ten drugi aspekt bywa często zaniedbywany. Tymczasem na każdym etapie życia dziecka świadomy rodzic powinien zwracać uwagę nie tylko na to, co ono je, ale także, w jaki sposób rozwija się jego motoryka. Dopiero po połączeniu tych dwóch elementów możemy mówić o profilaktyce zdrowia.

 

Najważniejsze przesłanie dla młodych rodziców to…

Po pierwsze: szukać sprawdzonych źródeł wiedzy. Po drugie: zachować umiar i rozsądek w stosowaniu suplementów diety. Po trzecie: nie zaniedbywać kwestii związanych z rozwojem ruchowym. Po czwarte: nie odpuszczać kwestii zdrowego odżywiania, kiedy dziecko podrośnie. I ostatnie: postawić na profilaktykę, a nie leczenie.

 

A najczęstszy błąd młodych rodziców…

Nie chcę tego ujmować w ten sposób. Każdy rodzic popełnia jakieś błędy czy nieświadome zaniedbania. Można ująć to nieco inaczej: najczęstszy błąd to zbyt duże koncentrowanie się na tym, jak rozwijają się inne dzieci, zamiast skupić się na rozwoju własnego. Zwróciłabym także uwagę na zaniedbywanie stanu zdrowia starszych dzieci, np. w wieku szkolnym. To newralgiczny czas, kiedy dziecko wchodzi w grupę rówieśniczą, siada w ławce. Z moich obserwacji wynika, że najczęściej właśnie wtedy zmienia się drastycznie jego dieta (na gorszą), a spada ilość aktywności fizycznej. Tymczasem starsze dziecko także wymaga kontroli. A rolą rodzica jest zwiększenia nacisku na profilaktykę zdrowia…
 

Premiera książki miała miejsce 29 października 2018 roku nakładem Wydawnictwa Galaktyka. Książka w równej mierze kładzie nacisk na zagadnienia związane z odżywianiem i suplementacją, jak i rozwojem ruchowym. Powstała przy współpracy z dietetykiem, fizjoterapeutami i osteopatą. Zapraszamy do zapoznania się z tym niezwykłym poradnikiem.

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress