Jak przejść na weganizm?

Karolina Gawrońska. Youtuberka, blogerka kulinarna, triathlonistka, biegaczka długodystansowa, weganka i studentka dietetyki. Jej ogromną pasją jest tworzenie przepisów na zdrowe i pełnowartościowe słodycze, które nie odbiegają od tradycyjnych i nie grzeszą smakiem. Stara się dookoła zarażać pozytywną energią, witalnością i pozytywnym podejściem. Jej głównym celem jest promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Prowadzi warsztaty kulinarne, wykłady, nagrywa filmy na swój kanał YouTube, biega, wydała własnego e-book’a z roślinnymi przepisami, a obecnie pisze książkę kulinarną pełną szalonych słodkości, której premiera będzie już niebawem.

 

Weganizm

Jest to styl życia, który eliminuje z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli między innymi: mięso, ryby, jaja, nabiał oraz miód. Natomiast pod pojęciem weganizmu nie kryją się jedynie kwestie związane z odżywianiem, albowiem weganie dbają również o to by nie wykorzystywać zwierząt w jakikolwiek sposób, czyli na przykład nie noszą skórzanych ubrań i dodatków oraz nie używają kosmetyków testowanych na zwierzętach.
 

Dlaczego przeszłam na weganizm?

Powodów może być wiele i każdy weganin ma swój własny. Często decydującym wyznacznikiem jest dobrostan zwierząt, ochrona środowiska czy własne zdrowie. U mnie wyglądało to zupełnie inaczej. Wyjechałam na pół roku do Chorwacji i przestałam kupować mięso z powodu wysokich cen jak na moją studencką kieszeń. Od tego się zaczęło, natomiast z czasem kwestie związane z etyką, środowiskiem i zdrowiem utwierdziły mnie w przekonaniu, że weganizm to dobra droga. Czułam się lepiej, miałam więcej siły i energii, szybszą przemianę materii, byłam w stanie lepiej i efektywniej przygotować się do maratonów i triathlonów i na dodatek miałam poczucie, że nie wykorzystuję żadnego zwierzęcia, by zaspokoić własne potrzeby. To poczucie niezależności było wyzwalające. Mimo dość ciekawego początku diety wegańskiej, nadal w niej trwam i nie zakładam zmian w tej kwestii.


Chcesz dać weganizmowi szansę i przekonać się o jego zaletach? Poniżej znajduje się kilka rad.

 

Edukuj się

Obojętnie z jakiego powodu chcesz prowadzić wegański styl życia, warto stale edukować się w tym temacie. Należy wziąć pod uwagę fakt, że od czasu przejścia na „zieloną stronę mocy” będziesz bardzo często pytany dlaczego tak postępujesz. Gdy ktoś zada pytanie odnośnie twojego stylu odżywiania, dobrze jest udzielić merytorycznej odpowiedzi i uzasadnić dlaczego na twoim talerzu już nie goszczą produkty zwierzęce. Rozmowa to świetna okazja, by zainspirować innych i przekazać im wiedzę, którą posiadasz oraz przedstawić swój punkt widzenia. Jeśli natrafisz na osobę sceptycznie nastawioną do twoich wyborów żywieniowych, dobrze jest mieć przygotowane mocne argumenty na poparcie twojej tezy. Ponadto czytaj składy na opakowaniach, zanim zrobisz zakupy. Czasami można się mocno zdziwić faktem, że produkty odzwierzęce ukryte są w składach, których byś o to nie podejrzewał.
 

Znajdź cel

By wytrwać w weganizmie i z sukcesem zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, ważne jest, by wiedzieć jaki masz cel i dlaczego nie odżywiasz się w sposób tradycyjny. Jasno określony cel i powód przejścia na weganizm jest fantastycznym motywatorem do dalszego działania. Z biegiem czasu łatwo jest zapomnieć dlaczego w ogóle odżywiasz się roślinami i podjąłeś taką decyzję, dlatego warto co jakiś czas przypomnieć sobie jaki masz cel i w co wierzysz, by być cały czas zmotywowanym i rozwiać wszelkie wątpliwości i chwile słabości.
 

Detoks

Musisz wiedzieć, że nie zawsze jest tak kolorowo. Detoks to czas, w którym twoje ciało będzie się oczyszczało, przystosowywało do nowego stylu odżywiania i przyzwyczajało do nowych zasad. Ten okres może potrwać kilka tygodni lub miesięcy, a u niektórych w ogóle nie występuje. Podczas detoksu możliwe, że nie będziesz się dobrze czuć, będzie odczuwalne zmęczenie, osłabienie i spadek motywacji. Pamiętaj jednak, że jest to tylko okres przejściowy, który minie i z biegiem czasu wzrośnie samopoczucie i poczujesz wzrost energii.
 

Nie rzucaj się na głęboką wodę

Pamiętaj, że to ty ustalasz zasady swojej diety. Nie musisz stać się weganinem z dnia na dzień. Jeśli tak będzie tobie łatwiej, możesz eliminować produkty zwierzęce i odzwierzęce ze swojego jadłospisu stopniowo, jeden po drugim. Zacznij od produktu, który porzucić będzie najtrudniej. Jeśli uwielbiasz sery i nie wyobrażasz sobie bez nich życia, możesz zaprzestać ich spożywania na samym początku, a następnie wyeliminować jaja, nabiał, mięso, ryby… dzięki temu każdy kolejny krok będzie łatwiejszy i pójdzie „z górki”. Natomiast jeśli czujesz się na siłach, by diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe jednego dnia – świetnie, zrób to!


Całość wywiadu przeczytacie w najnowszym numerze Magazynu E!stilo. W wersji drukowanej do kupienia w Empiku i salonikach Kolportera, do kupienia również w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy również na FB E!stilo gdzie znajdziecie więcej informacji na temat Ekologicznego Magazynu E!stilo Magazine oraz zdrowego i naturalnego sposobu życia

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress