Czy jest szansa realizować siebie do 60-tki, a może i dalej?

Jakiś czas temu pisałam o kobiecie 50+ i znaczeniu tego okresu w jej życiu. Tym razem będę kontynuować ten wątek w kontekście zrealizowania siebie i odczuwania spełnienia w życiu. Jest to o tyle ważne, że coraz rzadziej w tym wieku myślimy o satysfakcji z tego, co robimy, a bardziej o tym, aby pracę zakończyć i zająć się zupełnie czymś innym. W tym artykule sięgam jednak głębiej – do znaczenia i sensu życia nie tyle w odczuciu jednostkowym, ale bardziej społecznym i służenia innym tym, co mamy najcenniejsze w sobie – swoimi talentami i darami. Do tego trzeba się jednak przygotować znacznie wcześniej, nawet 20 lat, a może i więcej. A wtedy osiągając 60 lat i więcej jesteśmy w stanie powiedzieć – tak, czuję się spełniona! Moje życie było warte przeżycia!

Na początku odniosę się jednak do przyrody. W każdym roku, jako indywidualne jednostki jesteśmy świadkami procesu odnowy życia. Nasze oczy cieszy bujny rozwój roślin i drzew, pojawiających się na nich liści, a w kolejnych tygodniach – kwiatów, przyciągających wzrok wspaniałymi kolorami.

Kilka miesięcy później przychodzi czas zbiorów, a potem zamierania tego, co zbędne. Wszelkie procesy przenoszą się do wewnątrz, aby przeczekać do kolejnego wzrastania i odnowy w następnym roku. W ten sposób przyroda daje nam przykłady, że także życie człowieka ma swoje naturalne cykle, którym podlega.

Właśnie w życiu pojedynczej osoby – Ciebie – pojawiają się również różne okresy, począwszy od urodzenia, rozwoju, zakwitania i wydawania owoców. Są przez to bliskie cyklom przyrody, gdyż nie dotyczą siebie i czerpania z tego jedynie osobistych profitów. Wyróżnić więc można dzieciństwo, wiek nastoletni, jak też wiek dojrzały. W tym ostatnim możesz zauważyć, że nie jest on jednolity, a raczej wiąże się z pewnymi priorytetami wzrastania. W pierwszym etapie bierze górę intelekt, gdyż odpowiada on za zdobywanie wykształcenia, a następnie wykonywanie konkretnej pracy. W drugim okresie, mimo że praca ma nadal zasadnicze znaczenie, jednak na czołowe miejsce wyłania się rozwój emocjonalny, związany z budowaniem domu i zakładaniem rodziny. Trzeci etap – obejmuje mniej więcej okres około 50 lat i wyżej. Zaczyna dochodzić do głosu sens i znaczenie życia, poczucie samospełnienia się w nim i bycie ważnym w życiu innych. Ta sfera duchowego znaczenia będzie odtąd Twoją siłą przewodnią, o ile dopuścisz ją do głosu. Tym samym pozwolisz na zaistnienie siebie, a więc także „pracy życia” i „wołania duszy”. Każdy człowiek potrzebuje uznania i spełnienia. Nie może się ono dokonać, jeśli nie znajdzie własnej drogi i nie dedykuje swojego życia realizowaniu tego, co z niego woła o uwagę.

Zadaniem człowieka jest wydobywanie tego „wołania” z siebie każdego dnia i zasmakowywanie się w tej drodze. Jest to bowiem znajdowanie w sobie pasji i podążanie za nią .

Każdy dzień jest od tego momentu wyzwaniem. Potrzebuje bowiem dokonywania wyborów – siebie i realizowania pasji. Inaczej człowiek poddaje się presji otoczenia i wykonuje niekochaną pracę, której nie znosi.

Gdy wybierzesz siebie, tego rodzaju droga jest przez pewien czas samotna, pełna wybojów, często wbrew otoczeniu, które nie chce jej zaakceptować. Wymaga samozaparcia, uwierzenia w siebie i swoje możliwości. Ten wybór siebie pomaga zachowywać samodyscyplinę, nauczyć się kierowania sobą. Przede wszystkim domaga się samozaparcia i przekraczania własnych ograniczeń. Do tego trzeba cierpliwości do siebie, zmiany przekonań i nawyków, które przyjąłeś kiedyś od kogoś. One były „znane” niczym utarty szlak, ale nie było tam Ciebie, tego, czego pragniesz, za czym tęsknisz, kim chciałabyś być.

Im szybciej dokonasz wyboru, tym lepiej dla Ciebie, bo prędzej będziesz mogła zająć się sobą i wołaniem swojej duszy.

Wołanie duszy to wewnętrzny głos, przewodnictwo w Tobie, które domaga się wyrażenia. Wynika ono z transformacji doświadczeń na życiową mądrość..

Większość ludzi uważa, że zrealizowanie siebie ma jedynie fizyczny wymiar. Dotyczy więc sukcesu materialnego, który przekłada się na fizyczny dobrobyt. Może być on osiągnięty nawet przed 50-tym rokiem życia. Jednakże, ze względu na to, że potrzebujesz zarówno doświadczeń, jak i zintegrowania osobowości, aby on zaistniał, wymaga on czasu, ale i determinacji dla pracy nad sobą. Jeśli osoba nie jest jej dedykowana, będzie żyła w ułudzie, że realizuje siebie, podczas gdy dotyczy to jedynie jednego wymiaru swojego istnienia, pomijając duchowy sens życia. Ponadto ten jednowymiarowy sukces najczęściej kończy się dramatem, w postaci rozpadu rodziny czy nietrafionej inwestycji, która przynosi utratę większości środków finansowych, a także prowadzi do depresji. Pokazuje on wyraźnie, że podążanie jedynie za materialnym światem prowadzi do podporządkowania mu, byciu jego niewolnikiem.

Tymczasem zrealizowanie siebie ma inne znaczenie. Polega na odkrywaniu innych wymiarów siebie i życia oraz podążania za nimi. Jest niczym wyprawa wysokogórska, w której odkrywasz swoje ograniczenia i potrzebujesz je przekroczyć. Wymaga ona stosownego ekwipunku, który nie będzie Cię zbytnio obciążał, a jednocześnie zaspokajał wszystkie codzienne potrzeby.

Ta przedsięwzięta przez Ciebie wyprawa będzie włączała Twoje umiejętności i talenty oraz doświadczenia. Wszystkie one są niezbędne, aby dotrzeć na szczyt i podziwiać pełen widok.

W trakcie tej podróży ważne jest, abyś delektowała się drogą, którą wybrałaś w akcie woli. Możesz korzystać ze wszystkiego, co masz ze sobą i w sobie. Jesteś wtedy w harmonii wewnętrznej, która ma swoje odbicie w zewnętrznym świecie.

Im jesteś wyżej, tym więcej widzisz wokół. Uświadamiasz sobie, że świat to nie tylko materia. Zaczynasz doświadczać innych jego wymiarów, poprzez wewnętrzne możliwości odbioru wrażeń i odczuć. Wspinanie przybliża Cię do świata. Stajesz się jego częścią, czujesz z nim.

Podobnie jak odkrywając nieznane sobie widoki, tak samo jesteś w stanie zauważyć nowe przestrzenie w Tobie, których dotychczas nie znałaś. One ukazują się wraz ze zrozumieniem tego, kim jesteś i kim się stajesz oraz z pokonywaniem kolejnych etapów drogi. Nie jest ona czymś niespodziewanym, a bardziej spodziewanym, gdy przekraczasz nowe horyzonty i rozumiesz swoją podróż, dokąd ona Cię prowadzi. Jesteś w stanie cieszyć się drogą. Rozumiesz, że ona wiedzie Cię „dokądś”. Jest to bowiem Twoja życiowa podróż, a kroczenie ją jest wyjątkową radością, czerpaną z siebie, z Twoich zintegrowanych talentów i doświadczeń.


Tekst: Dr Ewa Danuta Białek – uzyskała doktorat z immunologii i zrobiła specjalizację z diagnostyki klinicznej. pierwsza w Polsce psychosyntetyk – reprezentująca zintegrowane podejście do zdrowia i rozwoju człowieka. Długoletnia nauczycielka akademicka w Akademii Medycznej i Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (adiunkt). Absolwentka studiów podyplomowych z psychologii w Summit University (USA) i kursów trenerskich psychosyntezy menedżerskiej i organizacyjnej (IAMOP – USA) oraz Life/Master Life Coach (American University of NLP-USA). Ukończyła Psychosynthesis Coach Training oraz Coaching for Personal Wellbeing, cerytfikowane przez CCE (USA). Od 1997 roku prowadzi swe programy autorskie „Wychowanie do zdrowia w rodzinie, szkole i świecie” oraz „Edukacji o sobie” dla różnych środowisk, początkowo przez Stowarzyszenie „Edukacja dla Przyszłości”, a następnie Instytut Psychosyntezy. Centrum Zrównoważonego Rozwoju Człowieka, jak również konsultacje indywidualne życiowe, zdrowotne i transpersonalne (transformacyjne) i coaching Wellness, bazując na unikalnych w Polsce technikach psychosyntezy. Jest autorką 28 wydanych książek i trzech w przygotowaniu oraz ponad 120 artykułów naukowych. Wykłada w kraju i na świecie. www.psychosynteza.pl; www.wellnesscoachingps.com


Więcej artykułów przeczytacie w wersji drukowanej magazynu, do kupienia w naszym sklepie internetowym, zapraszamy również na FB Estilo gdzie znajdziecie więcej informacji na temat Ekologicznego Magazynu Estilo Magazine oraz zdrowego i naturalnego sposobu życia

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress